<\/a>Now, the second sentence is slightly more interesting. Interesting in that it uses two different types of figures. This implies that a family on \u00a316,000 per year is spending \u00a31440 a year on food. Out of this \u00a327 per week, they are “wasting” \u00a38 so, in reality are living on \u00a319 per week for food. I refuse to accept that for a nanosecond. I would like to see you get your “five a day” for that paltry sum. On the flipside, the \u00a330,000 a year family spend a massive \u00a32700 a year on food, or \u00a352 per week. They are significantly more efficient however, as they actually manage to eat \u00a344 of food.<\/p>\nAre we, as a nation, to accept that the poor family who are basically struggling to eat still manage to throw away nearly 1\/3rd of their food, however the indulgent rich are protecting the economy by eating it all. In all honesty, it confuses me a touch.<\/p>\n
A second, and possibly more important line of thought is about why people throw food away. Sometimes it is food people have cooked and no longer want and I assume some of it will be the result of people chosing to not eat certain parts of the foodstuff (I will never eat a pigs brains for example…). However, looking at the list of biggest waste sources it seems the problem is throwing away food that has gone past its sell by date.<\/p>\n
There is the usual call for people to stop going to supermarket, stop buying their goods in bulk (then allowing it to spoil) etc. This has a seductive ring of truth around it, however it doesn’t stand up to close examination.<\/p>\n
Take for example the two different shopping methods. I can use a supermarkets online shop to order my goods (pre-selected based on previous purchases) in about 20 minutes. Add in the delivery and this whole deal takes up about 40 minutes a week.<\/p>\n
Compare that with going to the shops every day to buy fresh, small portioned, perishable goods. The journey alone to the nearest “corner shop” will take me 5 mins to drive (but is massively uneconomical with the fuel) or about 15 mins each way to walk. Add in 10 mins walking around the shop (and ignoring any impulse buying) and paying for my small loaf, banana and orange. All told, this would occupy around 40 minutes a day or over 3 hours a week (ignoring weekends). If I was on minimum wage, this would be the equivalent of \u00a316 per week spent simply collecting the food. If I get the \u00a3600 a day job I want that is, in effect \u00a3225 a week…<\/p>\n
It seems that \u00a38 wasted is money well spent.<\/p>\n